Шукай правду! 25 частина: Метаноя

А) Що таке покаяння – метаноя?

Суть покаяння – признати перед собою і перед Богом свій гріх, що повірив брехні, а потім прийняти від розп’ятого Ісуса прощення. Покаяння – метаноя – це зміна мислення (Мк. 1,15). Це означає засудити брехню і прийняти правду. Новий Світовий Порядок сьогодні змінює мислення, але в дусі антипокаяння. Він заперечує правду і програмує брехню. Суть покаяння – це не піст від їжі чи пиття. І фарисей сказав: «Я двічі на тиждень пощу, даю десятину з усього», – а все ж пішов із храму невиправданий (Лк. 18,10 наст.). Але митар бив себе в груди і просив: «Боже, милостивий будь мені, грішному!». Митар усвідомлював свою гріховність перед Богом і не мав сміливості навіть підняти очі вгору. Ісус каже: «Цей повернувся виправданий». Постити ми можемо в певні дні, але каятися потрібно щодня.

Метаноя (покаяння) веде до внутрішньої радості. Заміняти її важкими практиками покути – це помилка, що залякує і відраджує людей. Покаяння (метаноя) – це не скрупульозність, яка відціджує комарів, а верблюдів ковтає. Хто має на меті свою досконалість, а не правдиве відношення до Бога, той не має духа правдивого покаяння. Справжнє покаяння пов’язане з пізнанням Божої любові – з Христовим хрестом.

Умова правдивого життя – це ціложиттєва метаноя: постійна зміна мислення. Щоразу, коли людина зійде з дороги правди на дорогу брехні, треба якнайшвидше повернутися і признати перед Богом свій гріх навіть в малих речах. Гріх – це провина проти любові до Бога і ближнього. Найбільш повчальна притча в Євангелії – це історія про блудного сина. Вона стосується кожного з нас. Син після свого падіння сказав собі: «Встану та й піду до батька мого і скажу йому: “Отче, я прогрішився проти неба (Бога) й проти тебе!”» (Лк. 15,17-18). Наше життя – це упадки і підйоми. Важливо не залишатися лежати. Син сказав: «Встану!». А це мусить робити кожен з нас, коли впаде, обманений уявним добром. Метаноя – це повернення на шлях правди, на шлях до Бога. «Тим, які люблять Бога, все співдіє на добро» (і їхні упадки, і різні нещастя…) (Рим. 8,28).

Хто пробудиться з літеплого християнства до справжнього відношення до Бога, усвідомлює, що його найбільша потреба – щодня відновлювати це відношення. А це неможливо без покаяння і внутрішньої молитви.

Основні принципи взаємовідносин

Основний принцип полягає в тому, що людина не бачить себе правдиво, а ближнього автоматично звинувачує. Цей егоцентричний погляд є потенціалом взаємних конфліктів. Людина є в темряві своєї суб’єктивної напівправди. Щоб прийняти об’єктивну правду, мусить спрямувати погляд на вертикальну площину, тобто до особистого контакту з Богом. Тільки з цієї вищої перспективи почне бачити правдиво (об’єктивно) себе і ближнього. Побачить, що провиняється проти Бога набагато більше, ніж ближній провинився проти неї. А з правдивої метаної отримає силу змінювати і своє ставлення до ближнього. Це основа життєвої мудрості. Коли цю життєву мудрість мають священики, єпископи, вчителі, економісти і політики, то вони добре ведуть народ! Якщо її не мають – це нещастя!

Сучасні психології побудовані на підступному обмані позитивних понять. Літеплі християни безрезультатно вирішують свої проблеми у психологів – без метаної і без Бога.

Коли каємося, здійснюється: «Христос посеред нас». Коли не каємось, тоді здійснюється: «Дух брехні посеред нас». Після конфлікту взаємні відносини розбиті. Люди втратили єдність і між ними залишається дух образи, зранення і аж ненависті, який їх розділяє. Рішення таке: я повинен почати покаяння від себе. Мушу упокоритися перед Богом і визнати, чим я спричинив конфлікт. Тоді подумки йду до ближнього з подвійним проханням: «Прости, що я тебе принизив; прости, що я не бачив твою добру волю». Коли через покаяння людина відділиться від духа брехні (своєї правди), який її тримав, і попросить в Бога прощення свого гріха, то має силу зробити і зовнішній крок та перепросити і ближнього. Тоді дух, який після конфлікту завжди розділяє людей, відійде!

Якщо прийдуть і найважчі проблеми, цей принцип метаної дає безпечний вихід. Досвід показує, що між людьми настає ще глибша і правдивіша єдність, ніж була до конфлікту. Вони зазнають в душі мир Христа, який світ зі своїми психологами не може дати.

Ісусове золоте правило звучить: «Що не хочеш, щоб тобі робили інші, не роби і ти їм». А в питанні добра: «Що бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви» (Мт. 7,12).

Треба рахуватися з коренем зла в нас, з егоїзмом, який засліплює: «Бачиш скалку в оці брата твого, але колоди у своєму власному оці не бачиш» (Мт. 7,3). Якщо спершу не признаю свою провину проти Бога і ближнього, то не можу вийняти скалку з ока брата.

Обнова сім’ї

Якщо подруги приймуть принцип метаної до своїх взаємовідносин, то це найкраща профілактика розлучень.

В Божому Слові є два основні правила для подругів. Перше: «…дружини повинні коритися своїм чоловікам у всьому» (Еф. 5,24). Це правило саме по собі могло б розумітися так, що жінки мають бути якимись рабинями і коритися будь-якій сваволі чоловіка. Однак Святе Письмо подає наступне правило, яке стосується чоловіків: «Чоловіки, любіть своїх жінок, як і Христос полюбив Церкву й видав себе за неї» (Еф 5,25). Христос за нас – за Церкву – прийняв найважчі приниження, страждання і смерть на хресті. І цим довів нам любов. Так що чоловік, за прикладом Христа, мав б жертвувати навіть своє фізичне життя за свою дружину. Якщо жінка відчує цю любов, що захищає її, то з великою радістю буде підкорятися своєму чоловікові так, як Сара підкорялася Авраамові і називала його своїм паном. Тим більше, якщо жінка буде знати, що чоловік підкоряється Богові і як глава сім’ї бере на себе відповідальність та щиро шукає справжню мудрість в живій спільноті чоловіків, які разом просять у Бога мудрості для проводу своїх сімей, то вона з ще більшою довірою буде підкоряти чоловікові у всьому, що він їй скаже. Адже він не буде давати їй дурні накази і розпорядження, але мудрі, які приносять користь їй і всій сім’ї.

Якщо б християни реалізували ці принципи, то подруги б не розлучалися. Вони б зрозуміли, що люди взаємно нічого не мають один проти одного, що в конфліктних ситуаціях їх розділяє дух брехні, який викликає взаємну ненависть і розбиває відносини. Крім того, коли робиться покаяння в малих речах, то відносини між подругами поглиблюються, а водночас це є профілактикою великих упадків. Жоден з них не буде робити кроки, які б вели до розбиття подружжя.

Рекапітуляція

Найголовніша річ в духовному житті – це правдиве покаяння. Признай свою помилку та гріх перед Богом, а потім і перед іншою людиною, і демони, які були за твоїм гріхом та розбивали взаємовідносини, втечуть. Не треба жодних екзорцизмів. Якщо принцип метаної буде прийматися як пріоритет кожним християнином, кожною християнською родиною, кожною спільнотою і кожним християнським народом, то настане духовне воскресіння!

Б) Раз на місяць – день для метаної

У п’ятницю ввечері, один раз на місяць, хай збереться спільнота віруючих, наприклад 4-12 чоловіків. Зустріч продовжувалася б в суботу, тому треба було б забезпечити нічліг для тих, які живуть далі. Для цього підходить дача або дім, де можна молитися, навіть голосно. У п’ятницю ввечері спільнота помолиться сім Христових слів з хреста, тобто близько 2,5 годин (див. vkpatriarhat.org/?category_name=svjatkyvannja-nedili).

Субота: 6:00-7:00 – молитовна зупинка + перша година молитви; 7:00-7:30 – дискусія; 7:30-8:00 – сніданок; 8:15-9:15 – молитва (о 9:00 молитовна зупинка); 9:15-10:00 – дискусія; 10:00-10:15 – відпочинок; 10:15-11:15 – третя година молитви; 11:15-12:00 – дискусія; 12:00-12:30 – молитовна зупинка + відпочинок; 12:30-13:00 – обід; 13:00-14:00 – наука про покаяння зі Святого Письма або з Життя святих і передавання досвіду; 14:00-14:30 – підготовка до Св. Тайни Сповіді; 14:30-15:00 – молитва єдності і сили (див. vkpatriarhat.org/?p=27103); 15:00 – молитовна зупинка і закінчення зустрічі.

Тоді спільнота ще відвідає храм або каплицю, де заздалегідь домовилися зі священиком про Сповідь. Протягом дня покаяння кожен перед Богом і перед собою вже визнав свої гріхи і розбудив належний жаль. Згідно Божого слова, тут здійснюється: «Якщо ходимо у світлі, Кров Христа очищує нас від кожного гріха» (1Ів. 1,7). З тих гріхів, які вже кожен дав до світла, на Сповіді повторить ті, які вважає найважчими. Досить визнати 3-5 гріхів протягом 1-2 хвилин. На другий день будуть на Літургії в церкві і приймуть Святе Причастя (примітка: Перші християни збиралися спочатку і в храмі, а потім тільки по домах. Якщо настане переслідування, правовірні також будуть змушені сходитися тільки по домах, як в часи апостолів – див. 1Кор. 16,19; Рим. 6,5). Покаянний день раз на місяць є важливим ритмом в духовному житті (щомісячна зустріч – новомісяччя: Чис. 10,10; Кол. 2,16-17; жертва за гріхи: 1Ів. 4,10).

Що стосується жінок, вони також мали б молитовну зустріч одну суботу на місяць, але до Св. Тайни Сповіді йшли б тільки три рази на рік – перед Різдвом, перед Великоднем і перед святом Успіння Пресвятої Богородиці. Якщо б не допустилися важкого гріха, то до Святого Причастя можуть приступати, коли беруть участь в Літургії. Передбачається, що вони щодня моляться особисту молитву, в якій дають до світла свої гріхи. Можливість до голосного покаяння вони мали б в малій молитовній спільноті, де б разом зустрілися раз на тиждень. Досвідченіші жінки повинні взяти на себе зобов’язання займатися духовною опікою молодших жінок (див. Тит 2,3-5). Вони мали б чинити з ними покаяння перед Богом і молитися з ними за їхні проблеми.

Метаноя і молитовна зустріч – це дорога до духовної обнови.

 

+ Ілля

Патріарх Візантійського Вселенського Патріархату

+ Методій, ЧСВВр     + Тимотей, ЧСВВр

єпископи-секретарі

http://vkpatriarhat.org/?page_id=22185

24.02.2016

 

Завантажити: Шукай правду! 25 частина: Метаноя (24.02.2016)

 

Оберіть мову

Пошук

Gallery

ua-our-mission-on-earth-is-to-serve ua-remain-faithful-to-jesus-and-his-word ua-do-you-have-problems-go-to-jesus xreshennja-na-pokajannja-pryjnjaly ua-whom-are-you-seeking ua-a-model-for-all-christians

Календар

Серпень 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
« Лип    
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  

Слово життя

«І, таким чином, як через переступ одного на всіх людей прийшов засуд, так через чин справедливості одного на всіх людей приходить життєдайне оправдання»

Рим. 5,18 (від 12.08 до 26.08.2018)